Ehliyet Sınav Soruları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ehliyet sınavları ehliyet alabilmek için başvuruda bulunan sürücü adaylarına uygulanan sınavlardır. Sınavların içeriği görülen derslerle alakalıdır. Alınmak istenen ehliyetin sınıfına göre sınavlarda küçük farklılıklar olabilmektedir. Örneğin alınmak istenen sürücü belgesinin kamyon şöförlüğü yada otomobil şöförlüğü için yeterliliği belirtmesi gibi. Burada yapılacak olan, ehliyet sınav soruları öncesinde ve sonrası ile alakalı sıkça sorulan bazı sorulara tatmin edici cevaplar vermektir.

 1. Ehliyet için yapılan sınavlarda kaç soru sorulmaktadır : Ehliyet vermek için yapılan sınavlarda farklı bölümlerden oluşan toplamda 60 soru sorulmaktadır. Bu soruların 25’i trafik, 20’si motor ve 15’i de ilk yardım konularında olmaktadır. Bu dağılım küçük farklılıklar gösterebilir.
 2. Sınavlarda yanlış verilen cevap sayısı doğru verilen cevap sayısını etkilermi : Bazı sınavlarda olduğu gibi yanlış cevap sayısı doğru sayısına etki etmemektedir.
 3. Sınavda yeterli başarıyı gösteremeyen kişi kaç kez sınava girme hakkına sahiptir : Bir adayın toplamda 5 kez sınava girebilme hakkı bulunmaktadır.
 4. Sınav için belirlenen süre kaç saattir : Belirlenen süre sorulan soru sayısına bağlı olmakla beraber 80 dakikalık bir süredir.
 5. Trafik dersi, motor dersi ve ilk yardım dersi toplam olarak kaç saat verilmektedir : Toplamda 63 saatlik ders verilmektedir. Bu 63 saatin 35 saati trafik, 16 saati motor ve 12 ‘si ilk yardım dersi olmak üzere ayrılmaktadır.
 6. Sınavı yapacak olan kişiler nasıl belirlenmektedir : Sınav ilçe milli eğitim tarafından sınav yapma yeterliliği görülen komisyon tarafından yapılmaktadır.
 7. Verilen derslerde kişinin devamsızlık hakkı varmıdır, varsa na kadardır : Adayın mazeret göstermeden her ders için 1/5 oranında belirlenen bir devamsızlık hakkı vardır.
 8. Sınavda başarılı olunduğunu gösteren baraj puanı ne kadardır : Bir adayın başarılı sayılabilmesi için toplamda 100 üzerinden 70 puan alması başarılı olduğunu dösterir.
 9. Sürücü olabilir sağlık raporu nerelerden alınabilir: Sürücü ehliyeti alabilmek için gerekli sağlık koşullarının olduğunu gösteren rapor devlet hastaneleri tarafından ve sürücü olabilir raporunu vermeye yetkili özel hastanelerden alınabilmektedir.

Bu kategorideki diğer yazılar:

  08
  Temmuz

  Ehliyet Alırken Sorulan Sorular

  Ehliyet alırken sorulan sorular genellikle önceki senelerle çok benzerdir. Şöyle ki bundan önceki sınavlardan edindiğimiz tecrübeye göre, sanırız her sene ehliyet sınavında sorulan sorular, Her sene sabit olan 500 soruluk bir havuz içerisinden seçilerek soruluyor. Bu verdiğimiz rakam elbette ki yaklaşık değeri ifade ediyor, fakat sitemizdeki daha önce çıkmış ehliyet sınav soruları testlerini çözerseniz, sınava […]

  03
  Mayıs

  Araç Yaz Bakımı – Araba Bakımı

  Sürücü adaylarına verilen dersler arasında kullanacakları aracın belirli aralıklarla bakımlarının (araç yaz bakımı, araç kış bakımı, genel araba bakımı) nasıl yapılacağı konusudur. Çünkü bir aracın düzenli olarak bakımının yapılması mevimin etkilerine göre değişiklik gösterir ve aynı zamanda da aracın rahat, güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Bu bakımdan aracın belirli aralıklar ile bakımının yapılması şarttır. Sürücü […]

  26
  Nisan

  Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitimi

  Güveni sürüş teknikleri birçok küçük ve basit parçadan oluşmaktadır. Güvenliğin ön planda olması hem araç sürüleri için hemde trafikte hareket halinde olan yayalar için de gereklidir. Güvenli ve konforlu bir ulaşım için uyulması gereken trafik kuralları vardır. Burada verilen kurallar araç sürücüleri tarafından uyulması gereken kurallardır. Dikkati dağıtıp araç kontrolünü imkansız hale getiren alkollü araç […]

Sayfada bir mesaj yayınlayın

Mesajınız:
İsminiz:

Haber